Zašto se na vrtić gleda kao na mjesto gdje se djeca čuvaju i gdje se odgajateljice samo igraju sa njima?
Vrtići su puno više od mjesta gdje su djeca ostavljena na čuvanje, a odgajatelji nisu animatori koji imaju za cilj po cijeli dan zabavljati djecu.

Što je vrtić i zašto je dobar za djecu?

  • U vrtiću dijete provodi vrijeme sa svojim vršnjacima i razvija komunikacijske sposobnosti.
  • Dijete razvija socijalne vještine, uči se ustrajnosti, strpljivosti, ali i samostalnosti i empatiji (razumijevanju emocija drugih).
  • U vrtiću je dijete okruženo sa puno različitih edukativnih materijala .
  • O djetetu se brinu stručne osobe čiji je posao da odgoj i obrazovanje kroz raznovrsne aktivnosti prilagode dječjem uzrastu kako bi što bolje utjecali na njegov psihički i fizički razvoj.
  • Vrtić priprema djecu za školu tako što potiče motivaciju za učenjem i radoznalošću…

Kako izgleda jedan dan u vrtiću?

Koje sve aktivnosti djeca imaju ponuđene te kako otprilike izgleda jedan dan u vrtiću ( jaslicama) se nalazi u sljedećoj tabeli:

7:30 – 9:00
♦️dolazak djece u jaslice – razmjena informacija sa roditeljima
♦️doručak – pranje ruku, serviranje te pospremanje stola
♦️slobodna igra (autići, puzzle), crtanje, modeliranje

9:00 – 10:45

♦️formiranje zajedničkog kruga : razgovor, pjevanje, sviranje, čitanje, ples
♦️užina 
♦️oblačenje za odlazak u dvorište  ili na obližnje igralište ili  pak organiziranje kratkih šetnji po susjedstvu i malih izleta kao što su vožnja vlakom ili busom, posjeta kazalištu…

10:45

♦️ručak – pranje ruku, serviranje te pospremanje stola
♦️njega i higijena – pranje ruku, mijenjanje pelena

11:30 – 13:00

♦️spavanje ili odmor
13:00 – 14:30
♦️užina 
♦️slobodna igra u vrtu (ljuljanje, klizanje na toboganu, igra u pijesku…) ili  u manjoj dvorani gdje se djeca mogu baviti raznim tjelesnim aktivnostima: trčanje, skakanje, balansiranje, slušanje glazbe i plesanje
♦️dolazak roditelja po djecu i razmjena informacija

JUTRO

  • Primjer su jaslice čije je radno vrijeme od 7:30 do 14:30, a djeca su uzrasta od navršene prve do treće godine života.
  • Preporuke u ovim jaslicama su da djeca trebaju doći najkasnije do 9 sati kako bi se lakše uključili u planirane dnevne aktivnosti.
  • Prilikom dolaska u jaslice, jedna od odgajateljica dočekuje djecu te razmjenjuje najbitnije informacije sa roditeljima.
  • Doručak stoji poslužen na stolu do 8:45, a djeci je ostavljeno na izbor da li će doručkovati ili ne, zato što ih puno već doručkuje sa roditeljima prije nego li dođu u jaslice. Dijete poslije svakog obroka samostalno posprema svoje posuđe na za to predviđeno mjesto te sa jednom od odgajateljica ide oprati ruke.

SLOBODNA IGRA I ZAJEDNIČKE AKTIVNOSTI

  • Ujutro su djeci na raspolaganju različite slikovnice, igračke i materijali za slobodnu igru. Suvremeni pedagoški standardi omogućuju da djeca sama biraju kada će se i koliko dugo nekom aktivnošću baviti.  
  • Kada su pristigla sva djeca, u 9 sati se formira zajednički krug u kojemu odgajatelji pozdrave svu djecu te sa njima razgovaraju o različitim temama (godišnja doba, blagdani, životinje, boje i oblici, osjećaji…), pjevaju, plešu ili čitaju knjige i slikovnice. 
  • Odgajatelji nastoje da djeca svakodnevno što više vremena provode na svježem zraku tako da se nakon zajedničkog okupljanja i formiranja kruga planira boravak u vrtu ili na obližnjem igralištu. Često se i sa djecom u jaslicama prave mali izleti, kratke šetnje, organiziraju se vožnje sa busom te posjete kazalištima i to po svim vremenskim uvjetima. Koja odjeća i obuća je prigodna za vrtić te još puno korisnih informacija možete pronaći ovdje.
  • Obično prije ručka je vrijeme za higijenu te se maloj djeci mijenjaju pelene, a veća djeca odlaze na toalet sa jednom od odgajateljica. 

RUČAK

  • Vrijeme za ručak u ovim jaslicama je u 10:45, a dijete bi samo trebalo odlučiti koliko će čega pojesti. Ni u kojem slučaju se ne smiju djeca prisiljavati da jedu hranu koju ne žele nego ih se potiče da probaju nove namirnice i da tako jedu raznovrsno. Kako izgledaju zajednički obroci u vrtiću možete pročitati ovdje.

POSLIJEPODNE

  • Nakon ručka je vrijeme za spavanje ili odmor. Zašto postoji to „ili“? Zato  što se prisiljavanjem djece da spavaju krše osnovna ljudska i dječja prava. Dijete koje ne može zaspati bi trebalo odmarati se ili baviti se nekom mirnom aktivnošću dok ostala djeca spavaju.
  • Nakon spavanja se također vodi računa o higijeni i njezi djece te slijedi užina gdje djeca uživaju u svježem voću, jogurtu ili pireu od jabuka.
  • Nakon užine, ako vremenski uvjeti do dozvoljavaju, djeca vrijeme provode u vrtu dok roditelji ne dođu po njih. 

Puno toga se da odraditi samo u jednom danu, zajedno učimo i otkrivamo, poštujemo se i uvažavamo, potičemo i tješimo, igramo se i znajte da uživamo u igri u kojoj iznova i iznova shvaćamo ljepotu našeg poziva – poziva odgajatelja

Do sljedećeg čitanja…

A.B.

Unesi komentar