Je li vam poznata situacija kada dijete u vrtiću jede sve, a kod kuće ne želi uopće ni probati određeno jelo ili određenu namirnicu? ❓ Neki od mogućih razloga su ti što okruženje nije isto, što hrana nije pripremljena na isti način te što roditelj uvijek ponudi drugu opciju, a u vrtiću se taj dan kuhalo samo ono što je planirano na jelovniku i nema se ništa dodatno za ponuditi. 

Vrijeme provedeno u vrtiću je većinski dio djetetovog dana kada je ono aktivno te u pozitivnom okruženju svojih vršnjaka i poticaja odgajatelja, dijete prihvata hranu koja mu se nudi. Ni u kojem slučaju  ga ne treba prisiljavati da jede nešto što ne želi. Ako je velik izbor namirnica koje se pri kuhanju koriste, sigurno  će se i za svako dijete naći nešto što ono voli i želi da jede.

Više o ovoj temi možete pročitati u članku o razvoju zdravih prehrambenih navika u ranom djetinjstvu te u članku o dječjoj izbirljivosti gdje su navedeni konkretni primjeri kako postići da dijete proba nove namirnice i da općenito jede zdravo i raznovrsno.

Ishrana u predškolskim ustanovama mora biti raznolika te na svakom jelovniku bi se trebalo naći svježe voće, povrće, juhe, variva, meso,riba ali i poneka slastica. Ukoliko kombinacija namirnica predstavlja veliki izazov za vas kao odgajatelje te niste sigurni kako kreirati jelovnik u svom vrtiću, obratite se nutricionisti koji će napraviti jednostavan jelovnik sa nutritivno bogatim namirnicama koje su neophodne za dječji rast i razvoj.

Ideje i savjete kako da sami kreirate jelovnik za vrtić ili čak dobijete ideje za zdrave obroke kod kuće možete pročitati ovdje.


Kako izgleda primjer jelovnika u vrtiću? 

Donosim vam primjer jelovnika – što djeca jedu za doručak, ručak i užinu u jednim austrijskim jaslicama (uzrast od 1 do 3 godine).

  • DORUČAK

Neka djeca doručkuju kod kuće sa roditeljima prije nego dođu u vrtić tako da doručak ostaje stvar izbora za dijete. Uz doručak se na svakom stolu nalazi voda, a u zimskim mjesecima mlijeko ili čaj. 

PONEDJELJAKkaša od jabuka i dvopek
UTORAKintegralni kruh i sir
SRIJEDAmliječni kruh i maslac
ČETVRTAKintegralni kruh i marmelada
PETAKcornflakes i mlijeko

  • RUČAK

Uz ručak se ne servira kruh jer većinom obroci sadrže priloge koji su izvori ugljikohidrata kao što je  to npr. krumpir ili riža. Uz glavno jelo se nudi ili predjelo ili desert. Desert podrazumijeva uvijek svježe voće i na jelovniku se nalazi tri puta tjedno, a ostala dva dana se servira juha kao predjelo. Voće se naručuje od lokalnih farmera, a sve namirnice koje se kupuju za kuhanje glavnih jela su organskog porijekla


predjeloglavno jelodesert
PONEDJELJAK
goveđi gulaš i tjesteninasvježe voće
UTORAKpovrtna juhapalačinke sa marmeladom od marelica
SRIJEDA
štrudla sa povrćemsvježe voće
ČETVRTAKjuha sa grizomriblji filet, riža i mrkva
PETAK
pureće šnicle, krumpir i carsko povrćesvježe voće

  • UŽINA

Nakon popodnevnog spavanja djeci se odmah ponudi užina, a u većini slučajeva je to svježe sezonsko voće i voda. Neki od razloga zašto se voće jede nakon spavanja su ti da ono osvježava, puno je vitamina, jača imunitet, ali i to da sadrži veću razinu šećera od povrća i na taj način organizam dobiva potrebnu energiju. Odgajatelji paze na to da djeca više puta u danu, a ne samo prilikom jela, piju vodu. Voda pospješuje probavu, utječe na raspoloženje i pospješuje fokus.  Više o dobrobiti i važnosti vode za dječji organizam možete pročitati ovdje.

Zanima me vaše mišljenje o ovom tjednom planu obroka u vrtiću. Što vi kao odgajatelji ili kao roditelji mislite o ishrani djece u predškolskim ustanovama? Koliko se razlikuje ovaj plan od plana u vašim vrtićima, kako izgledaju zajednički obroci te da li se često susrećete sa djecom koja su izbirljiva po pitanju hrane?
Veselim se vašim komentarima.

Do sljedećeg čitanja…

A.B.

Unesi komentar