Znaju li djeca što žele jesti? Itekako.
❓Biraju li djeca ono što hoće da jedu? Da.
❓Biraju li djeca da im namirnice budu nutritivno bogate, pune vitamina, bjelančevina i zdravih masti? Ne!
❓Možemo li kod djece razviti zdrave navike? Da!
❓Možemo li izaći na kraj s izbirljivošću djece po pitanju hrane? Pokušat ćemo!

❗️Pa krenimo…


Zašto neka djeca odbijaju određene namirnice?

Je li vam se desilo da dijete iz tanjura izbaci neko povrće ili ne želi uopće probati određenu namirnicu iz koje kakvih razloga?
Ako znamo razloge dječje izbirljivosti i zašto djeca odbijaju hranu, onda ćemo lakše razumjeti dječje potrebe i moći djelovati po tom pitanju.

Mogući razlozi zbog kojih dijete odbija hranu:

  • Dijete želi biti samostalno i imati pravo na izbor.
  • Djetetu se ne sviđa okus i /ili izgled nove namirnice.
  • Dijete ima strah od hrane i odbija nove i nepoznate namirnice.
  • Dijete nije gladno.

Kako razviti zdrave prehrambene navike kod djece?

Zanimljivo je bilo vidjeti dvogodišnju djevojčicu u vrtiću kako sa svojim prstićima iz tanjura izbacuje grašak iz riže, sve jedan po jedan i tek onda krene sa jelom kad se uvjeri da nema više ni jedno zrno graška u riži. 

❓Kako razviti zdrave prehrambene navike?
❗️Postepeno! Postepeno i vlastitim primjerom. Što više ljudi oko djeteta konzumira novu hranu, dijete će biti više spremno probati ju. Vrijedi probati, zar ne?
Ne možete uvijek kontrolirati što će dijete pojesti, ali  možete kontrolirati ono što mu nudite za jelo.
Primjer jelovnika u vrtiću vam može poslužiti i kao inspiracija za obroke kod kuće.

Dijete će naravno pri ručku biti izbirljivo i neće pokazati veliki interes za hranu ako je već između doručka i ručka stalno nešto grickalo. Zašto? Zato što nije gladno, i naravno da slijedi situacija kada dijete sjedi za stolom pola sata, a nije pojelo ni dvije žlice.

Ako dijete kod kuće stalno jede nešto što vi smatrate nezdravim, zapitajte se odakle mu to jer ako nemate gomilu slatkiša kući onda također djeca nemaju pristup gomili slatkiša. Logično, zar ne? Trogodišnjak ne može otići sam u trgovinu i kupiti čips, čokoladu i sok. 

Kako izbjeći situacije u kojima dijete odbija hranu?

Biti dosljedan i ne kuhati dodatne obroke

Uvijek kuhati samo jedan obrok za sviju, a ne dodatne i posebne obroke za male “izbirljivce”. U vrtiću se kuha samo ono što je planirano taj dan na jelovniku. Često se desi da dijete kada vidi što se nalazi u tanjuru, ustane i pospremi svoj tanjur bez da proba obrok. Dijete očekuje da će mu se ponuditi nešto drugo, kao što to inače roditelji rade, ali nakon objašnjenja da se za ručak ima samo to što se nalazi na stolu i da se ništa nije drugo kuhalo, onda dijete ustane i vrati svoj tanjur i kuša hranu, a i ponekad se desi da traži i porciju više. 
Više o ovoj temi i zajedničkim obrocima u vrtiću možete pronaći ovdje.

Nuditi novu hranu

Novu hranu djeci treba predstaviti i poslužiti nekoliko puta bez prisile i bez velike drame i očajavanja od strane vas kao roditelja. Ponudite obrok, zajedno jedite i pustite da se situacija odvija svojim tokom. Možda dijete neće ni probati određenu namirnicu, ali to ne znači da ćete paničiti i tjerati ga da ju proba. Nastavljate u sljedećim obrocima i dalje uvoditi nove namirnice i pustiti ih da sami odluče što će i koliko će pojesti tako što slušaju svoje tijelo – reguliraju osjećaj gladi i sitosti. 


Ne ucjenjivati

Ucjenjivanje ne pomaže. Reći djetetu da će dobiti desert ukoliko pojede povrće nije rješenje jer će ono očekivati da za svaku urađenu stvar od vas dobije ono što želi ili inače neće uraditi to pa se tako nađete u začaranom krugu gdje ono ipak sad vas ucjenjuje.

Neka djeca zajedno sudjeluju u pripremanju obroka

Djeca mogu pomoći servirati stol, pripremiti vodu za piće ili pripremiti obrok zajedno sa vama. Na stranici također imate mnoštvo zdravih i vrlo jednostavnih recepata koje možete zajedno spremiti. Neka i djeca budu uključena u izbor hrane. Zajedno pripremite zdrave kolače, dekorirajte voćem, dajte zabavna imena različitim obrocima. Uživanje će biti obostrano.


Biti uzor

Vi ste im uzor, svojim primjerom i pozitivnim stavom prema hrani i zdravim namirnicama pomažete u stjecanju zdravih prehrambenih navika kod djece. Zašto dijete tjerati da jede mrkvu, ako ju vi uvijek izbacujte iz tanjura? Uvijek možete ispričati zanimljivu priču o određenoj namirnici, opisati kako ste je spremili, razgovarati o porijeklu namirnice i tako učiniti obroke zanimljivijim i hranu privlačnijom.  Atmosfera za stolom vrlo utječe na cjelokupan proces, zato budite smireni i opušteni jer i najizbirljivija djeca sa vremenom popuste kada se nalaze u zdravom okruženju bez pritiska i prisile.

Ne brini se ako te djeca ne slušaju. Brini se zato što te uvijek gledaju.

Robert Fulghum

Dobar tek i do sljedećeg čitanja…

A.B.

Unesi komentar