U članku se nalaze odgovori na najčešće postavljana pitanja od strane roditelja o prehrani djece u vrtiću:

Jedu li djeca samostalno u vrtiću? 

❓Jedu li djeca samostalno u vrtiću? Da, čak i ako se radi o jasličkoj grupi (djeca od jedne do tri godine), nastoji se da djeca steknu kulturu blagovanja te osjećaj samostalnosti prilikom zajedničkih obroka. Čak i kada dijete još nije naučilo držati žlicu ili vilicu, ono nađe način da pojede hranu sa svog tanjura – ponekad prstićima, a ponekad npr. juhu popije umjesto da ju jede žlicom. 

Prilikom prvog zajedničkog obroka djetetu se pokaže kako se za stolom sjedi, objasni se da svako dijete ima svoj tanjur i svoju čašu te gdje se nakon obroka pospremi posuđe. 


Hrane li odgajateljice djecu u vrtiću? 

❓Hrane li odgajateljice djecu u vrtiću? Ne.
❓Pomažu li? Da.
❗️Potiče se samostalno hranjenje, sa žlicom ili vilicom – zavisi od obroka. Naravno, svaka odgajateljica vrlo rado pokaže način korištenja pribora, pomogne prilikom ispijanja juhe ili sipanjem vode u čašu.

Djeca se potiču da sama izraze osjećaj sitosti i da žele pospremiti svoj tanjur i čašu te sa jednom od odgajteljica otići oprati ruke.  Odgajateljica rasporedi porcije otprilike tako da svako dijete dobije jednako jer neka djeca čak i nakon nekoliko porcija ne izraze da su sita, a sa druge strane postoje djeca koja su sramežljiva da kažu da žele još jednu porciju.

Što ako dijete ne želi jesti ono što je taj dan na jelovniku?

  • Pored najmanje četiri obroka u vrtiću, dijete neće biti cijeli dan gladno jer u sklopu tih obroka će sigurno biti nešto što ono voli i želi da jede.
  • Osim doručka i ručka, djeca imaju najmanje još dvije užine
  • Doručak je stvar izbora je neka djeca već doručkuju doma sa roditeljima i sama odlučuju da li će doručkovati u vrtiću ili ne. 
  • Ukoliko za vrijeme užine dijete ne želi jesti, potiče ga se da bar popije vodu. Zašto se prilikom svakog obroka djeci nudi uvijek voda možete pročitati ovdje.
  • Za vrijeme ručka sva djeca sjedaju za stol te svako dijete dobije jelo servirano u tanjuru. Zna se naravno desiti da dijete ne želi određene namirnice ni probati. Svi obroci u vrtićima su vrlo raznovrsni tako da svako dijete može naći nešto za sebe. Pored glavnog jela, servira se ili predjelo ili voće nakon jela. Ponekad se desi da dijete pojede nekoliko porcija predjela umjesto glavnog jela. Primjer tjednog jelovnika u jaslicama se nalazi u sljedećem članku gdje možete pročitati što se to servira za doručak, a što za ručak i užinu.

❗️Ni u kojem slučaju se ne smije dogoditi da se dijete prisiljava da proba određenu namirnicu.


Kako izgleda DORUČAK u vrtiću?

Djeca dolaze u vrtić i odmah imaju mogućnost da doručkuju ili da se prvo igraju pa poslije doručkuju.

Kao što je već napisano, neka djeca doručkuju ujutro sa roditeljima i nisu gladni kada dođu u vrtić tako da se dijete ne smije prisiljavati na doručak nego bi on trebao da bude dio izbora.

Ovako je jedno jutro izgledao razgovor između mene i dvogodišnjaka:

Ja: Danas za doručak imamo pire od jabuka i dvopek. Idemo li doručkovati?
Dijete: Nemam kad.
Ja: Nemaš kad?
Dijete: Moram laditi.
Ja: Što moraš raditi?
Dijete: Pokositi tlavu.

Uzima kosilicu za travu (igračku) i igra se sa njom idućih sat vremena.
Neka djeca odmah po dolasku u vrtić sjedaju za stol i čekaju doručak, a nekima je preči „posao“.

Kako izgleda UŽINA u vrtiću?

Najmanje dvije užine se poslužuju u vrtićima i to jedna između doručka i ručka te druga nakon spavanja.

Za užinu se najčešće servira djeci:

  • svježe voće,
  • jogurt,
  • pire od jabuka,
  • kruh namazan sa marmeladom, maslacem ili sirnim namazom,
  • voda. 

Kako izgleda RUČAK u vrtiću?

  • Prije popodnevnog odmora i spavanja, djeca zajedno ručaju te samostalno pospremaju svoje posuđe kada završe sa obrokom.
  • Prije početka obroka se zajedno izgovori prikladna brojalica ili se odigra kratka igrica sa prstićima te se djeci zaželi dobar tek i obrok može započeti. 
  • Svakom djetetu se naspe voda u čašu, a kasnije ju oni samostalno sipaju ukoliko žele još vode.
  • Djeca jedu samostalno sa vilicom ili žlicom. Prva porcija koja se servira bude manja da dijete proba obrok, a  većina ih izrazi da žele još jednu porciju. 
  • Uz glavni obrok se poslužuju razne juhe kao predjelo ili voće kao desert nakon jela.
  • Kada dijete pospremi svoje posuđe, zajedno s odgajateljicom opere ruke i ide spavati. Većinom sva djeca u jaslicama spavaju jer mi je san potreban i oko podne se već osjećaju umorno, dok starija djeca ponekad ne mogu zaspati, ali i oni imaju priliku za odmor i opuštanje. O temi “Spavanje i odmor u vrtiću” je više bilo riječi ovdje.

Tjedni jelovnik bi trebao biti izložen na vidljivo mjesto kako bi roditeljima bile dostupne informacije o planiranim obrocima i alergenima.
Ono što roditelje također zanima kada dođu po dijete je to da li je dijete spavalo i da li je dovoljno jelo kako bi mogli planirati obroke i ostale aktivnosti kod kuće. 

Pored ovih, imate li još nekih pitanja o prehrani u vrtićima?

Do sljedećeg čitanja…

A.B.

Unesi komentar