Kutak o zdravlju

LISTA ŠTETNIH SASTOJAKA U KOZMETICI

Pinterest LinkedIn Tumblr

Na pravom ste mjestu ukoliko vas interesira tema o sastojcima u kozmetici te koje sastojke posebno trebate izbjegavati u kozmetičkim proizvodima namijenjenim bebama i djeci.


Svi pričaju o štetnim sastojcima u kozmetici, a vi ne znate odakle krenuti i kako ih prepoznati. Bez brige, donosim vam nekoliko savjeta i detaljnu listu svih naziva i skraćenica onih sastojaka koje biste trebali izbjegavati u svakodnevnoj upotrebi.

Slijedi nekoliko savjeta i na što obratiti pažnju prilikom kupovine kozmetike:

Kako naći sastav proizvoda:
1. Na pakiranju proizvoda (na kutiji) pod nazivom INGREDIENTS.
2. Na samom proizvodu.
3. Na zvaničnoj stranici proizvođača.

SAVJET BROJ 1:
Ukoliko ne možete naći sastav proizvoda ni na pakiranju ni na web stranici proizvođača, imate potpuno pravo kao kupac kontaktirati proizvođača i uputiti mu zamolbu o sastavu njegovog proizvoda – telefonski ili pismeno preko E- Maila.

SAVJET BROJ 2:
Svaki proizvođač kozmetike dužan je imati precizan opis sastojaka na samom pakiranju proizvoda – ambalaži.
Prema pravilima INCI (International Nomenclature of Cosmetics Ingredients) sastojci moraju biti navedeni na engleskom za kemikalije i na latinskom za biljke koje je proizvođač koristio u procesu proizvodnje određenog kozmetičkog proizvoda.


Sastav proizvoda nije npr. “Naš proizvod sadrži ulje divlje ruže i shea maslac.”

SAVJET BROJ 3:
Ukoliko sastav nije naznačen na pakiranju, ali nije ni objavljen na zvanično stranici proizvođača te vam isti ne želi odgovoriti na upit o sastojcima – izbjegavajte taj proizvod.

SAVJET BROJ 4:
Sva prirodna kozmetika treba biti certificirana kao takva. Ukoliko na proizvodu piše da je prirodni i da sadrži samo prirodne sastojke – ipak okrenite poleđinu i pogledajte sastojke. Mnogi proizvođači koriste GREEN WASHING – marketinški trik kojim se proizvođači reklamiraju kao prirodni i pogodni za okolinu. Tako će se cijeli marketing zasnivati na tome kako je npr. šampon za kosu prirodan, kako su korišteni najbolji sastojci iz prirode kao kopriva koja potiče rast kose, a na poleđini se nalaze zapravo sastojci kao što su sulfati, silikoni i boje.

SAVJET BROJ 5:
Manje je više! Što proizvod sadrži manje sastojaka, bolje za našu kožu.

SAVJET BROJ 6:
Čitajte sastojke od vrha prema dnu jer su uvijek navedeni prema proporcionalno većoj koncentraciji. Ukoliko se neželjeni sastojak nalazi na vrhu liste znači da se nalazi u većoj koncentraciji te je takav proizvod najbolje izbjegavati.


KOJE SASTOJKE TREBAMO IZBJEGAVATI U KOZMETICI OPĆENITO?

NAVEDENA JE LISTA SASTOJAKA KOJE BISTE TREBALI IZBJEGAVATI U KOZMETICI, A POSEBNO U PROIZVODIMA KOJI SU NAMIJENJENI BEBAMA I DJECI.

1. Parabeni

Parabeni su zapravo sintetski konzervansi koji se koriste da bi produljili rok trajanja kozmetičkih proizvoda i spriječili rast mikroorganizama. Ako kozmetika kaže da je organska ili prirodna – to samo znači da je udio parabena u njemu niži nego inače. Ali ne zaboravite da to utječe na rok trajanja. Osim što mogu dovesti do iritacije kože, parabeni mogu poremetiti hormonsku ravnotežu u tijelu.

Oznake na pakovanju: Sve oznake koje završavaju na -paraben: benzylparaben, butilparaben, propilparaben, metilparaben, etilparaben, izobutilparaben.

2. Formaldehid

Formaldehid je bezbojan, otrovan plin specifičnog, vrlo oštrog mirisa, topljiv u vodi. Koristi se u industriji i proizvodima za građevinu, ali i u kozmetici.
Formaldehid primarno štiti od bakterija i ima ulogu antiseptika, ali dovodi do niza promjena na koži i raznih oblika iritacija.

Oznake na pakovanju: Formaldehid, formalin, urea, diazolidinil urea, imidazolidini urea, polioksimetilen urea, glioksal, DMDM hidantoin, Quaternium-15, Bronopol 2-bromo-2-nitropropan-l, 5-Bromo-5-nitro-1,3-dioksan, 3-diol i Hydroxymethylglycinate.

3. Parfemi

Iako se smatra da mirisi u kozmetičkim preparatima dovode do mnogih alergijskih reakcija, oni su dio sastava skoro svih kozmetičkih proizvoda. Za dječju kožu koje je posebno osjetljivija preporučuju se proizvodi sa naznakom “fragrance free”.

4. Sulfati

Sulfate ćete često pronaći u pastama za zube, šamponima, sapunima i gelovima za tuširanje, ali i na listi sastojaka proizvoda za djecu. Njihova najčešća uloga je da stvaraju pjenu te stoga mogu uzrokovati iritaciju kože i sluznice oka.

Oznake na pakovanju: natrijev lauret sulfat, natrijev lauril sulfat (SLS), natrijev lauril eter sulfat (SLES), bezvodni natrijev lauril sulfat i irium.

5. Propilen i butilen glikol

Riječ je sintetičkoj tvari bez boje, ukusa i mirisa, koja se u proizvod stavlja najčešće iz razloga da bi ostali sastojci bolje prodrli u kožu, te da bi poboljšali teksturu krema.

6. DEA / TEA / MEA:

Koriste se kao emulgatori i sredstva za pjenušanje u šamponima, sapunima i ostalim pjenušavim proizvodima. Mogu da reagiraju u formiranju određenih kancerogenih supstanci, te izazivaju iritacije kože i oka.

Oznake na pakovanju: DEA ili dietanolimin, TEA ili trietanolamin, MEA ili monoetanolamin cocamide DEA ili kokamid dietanolimin, lauramid DEA ili lauramid dietanolimin, DEA lauril sulfat ili dietanolimin sulfat, linoleid DEA ili linoleid Dietanolimin, ili oleamid DEA ili linoleid dietanolimin, ili oleamid DEA ili linoleid dietanolimin, ili oleamid DEA ili oleamid dietanolimin, ili oleamid DEA ili oleamid dietanolimin.

7. Mineralna ulja


Mineralna ulja su ekstrakt dobiven industrijskom preradom iz nafte, a najčešći su petrolej, parafin i vazelin. Ostaju na površini kože te dovode do zatvaranja pora i do otežanog lučenja znoja, pa se tako prljavštine i štetne tvari teže izbacuju iz organizma. Također, mogu uzrokovati i blage alergijske reakcije na osjetljivim tipovima kože.

Koriste se najčešće u uljima za bebe ,hidratantnim kremama, gelovima za kosu, ali i u dječjim pelenama i higijenskim ulošcima za žene.

Oznake na pakovanju: Xylene, Toluene, Mineral oil, Liquid paraffin, Paraffinum liquidum, Paraffin, Isoparaffin, Synthetic wax, Microcrystalline wax, Hydrogenated microcrystalline wax, Cera microcrystalline, Petrolatum, Ceresin, Ozokerite, Petroleum jelly, Vaseline…

8. Silikoni

Silikoni, bez obzira da li se nalaze u proizvodima za kosu ili kožu, zadržavaju se na njenoj površini i samim tim  ne prodiru u dublje slojeve, na koži može da se stvara zaštitni sloj koji sprečava gubitak vode, ali i da u isto vrijeme  zadržava sebum, mrtve stanice i bakterije.

Oznake na pakovanju: Većinom nazivi imaju oznaku –cone na kraju: Dimethicone, Stearyl dimethicone, Cetearyl methicone, Dimethiconol, Cetyl dimethicone.

9. Alkohol

Postoji više vrsta alkohola, najjednostavnija podjela je na masne (dobre) i jednostavne (loše) alkohole.

Masni alkoholi su prelazna kemijska skupina koja održava emulziju stabilnom (emulzija se sastoji od ulja i vode koji se međusobno odbijaju te masni alkoholi ih održavaju skupa). Oni služe i kao zgušnjivači za kreme, losione i regeneratore. Ukoliko imate osjetljivu kožu, potrebno je da obratite pažnju da se ovi alkoholi nalaze na dnu liste sastojaka jer najmanja je koncentracija onih sastojaka koji se nalaze na kraju liste.

Oznake na pakovanju: Glycol, C12-16, Cetyl Alcohol, Stearyl Alcohol, Lauryl alcohol, Cetearyl Alcohol, Myristyl Alcohol, Butylene glycol…

Jednostavni alkoholi tj. “loši” alkoholi imaju veoma isušujuće djelovanje te su potencijalni iritansi za kožu, kosu ili usta. Iako ne spadaju u rizičnu skupinu sastojaka, oni mogu dovesti do poremećenog balansa kože, ubrzati starenje, akne i prekomjernu proizvodnju ulja, narušiti zaštitni sloj kože, isušiti kosu, usne i desne.
Mogu se naći u aloe vera gelovima poslije sunčanja, tonicima, vodicama za ispiranje usta, parfemima, kolonjskim vodicama, kremama na bazi vode i sprejevima za kosu. Također se koriste kao konzervans zbog toga što ubijaju bakterije, pomažu i da se drugi sastojci bolje izmiješaju u proizvodu ili da se sastojci brže upiju u kožu.

Oznake na pakovanju: Alcohol, Alcohol Denat, Ethanol, Ethanol Alcohol, Denature Alcohol, Methanol, Benzyl Alcohol, Isopropyl Alcohol, SD Alcohol…

10. Talk

Talk je mineral koji se nalazi u puderima za bebe, sjenkama za oči, rumenilima i dezodoransima jer odlično upija vlagu. Vrlo zabrinjavajuća činjenica je da se koji se dobiva iz rudnika za komercijalne svrhe može biti kontaminiran azbestom koji je uzročnik raka pluća. Talk se dodaje kozmetici jer stvara mekanu, svilenkastu teksturu i razblažuje pigmentirane proizvode.

JOŠ NEKI SASTOJCI KOJE BI BILO POŽELJNO IZBJEGAVATI:

Toluen: Koristi se u proizvodima za njegu kose i noktiju a često je skriven pod oznakom “Parfum”. Oštećuje endokrini i imuni sistem.

Triklosan: Nalazi se u antibakterijskim proizvodima, pastama za zube, sredstvima za dezinfekciju ruku i dezodoransima.

Ftalati: Plastifikatori zabranjeni u EU u dječjim igračkama, ali su prisutni u mnogim parfemima, dezodoransima i losionima.

Polietilenglikol (PEG): Koristi se kao pojačivač apsorpcije proizvoda, najviše u kremama i dezodoransima. Često je kontaminiran 1,4-dioksanom i etilen-oksidom.

Etoksilirani tenzidi i 1,4 -dioxane: Svrstani su u moguće uzročnike raka. Izbjegavajte sastojke koje sadrže slova “eth”.



Kao potrošači TREBAMO znati što kupujemo i svaki proizvod MORA imati naznačenu listu sastojaka.

Sljedeći članci na sličnu temu koji bi ti mogli biti zanimljivi i korisni:
– Štetni sastojci u dječjim pelenama
– Platnene pelene

Nadam se da će vam navedene informacije koristiti.
Do sljedećeg čitanja.
Anita B. 💚

Unesi komentar