Kutak o zdravlju

PLATNENE PELENE ZA BEBE – Sve što trebate znati

Pinterest LinkedIn Tumblr

U zadnjih nekoliko godina se sve više u upotrebu vraćaju platnene pelene, ali njihovo održavanje nikad nije bilo lakše. Zašto se sve više mame odlučuju za platnene pelene, a ne za jednokratne, pročitajte u nastavku. Donosimo vam sve njihove prednosti i nedostatke te načine održavanja. Prvo ćemo ih usporediti sa jednokratnim pelenama.


KOJE SU PREDNOSTI I NEDOSTACI JEDNOKRATNIH PELENA?

Jednokratne pelene su vrlo olakšale svakodnevicu svim mamama, zar ne? Osim njihovih brojnih prednosti, nažalost suočavamo se danas sa raznim proizvođačima koji sve više koriste plastiku, klor i parafine u izradi svojih pelena. Sve o toj temi možete pročitati OVDJE.

PREDNOSTI JEDNOKRATNIH PELENA:
1. jednostavnost i praktičnost korištenja,
2. nema potrošnje vode i struje,
3. praktične su na putovanjima,
4. dostupne su u svakoj trgovini…


NEDOSTACI JEDNOKRATNIH PELENA:
1. sadrže štetne kemijske supstance za bebinu kožu (parafin, klor, parfem…),
2. nisu ekološki prihvatljive (gomilanje otpada),
3. izazivaju osipe,
4. visoke cijene…

Dječju stolicu bi i sa jednokratnih pelena trebalo isprazniti u WC šolju, ali većinom se pelene bacaju u smeće zajedno sa stolicom te se tako pelene još teže razgrađuju i velika su opasnost od virusa i bakterija. Kada se spaljuju jednokratne pelene mogu da stvore opasne toksične supstance, a za njihov proces proizvodnje potrebno je daleko više sirovina nego što je to slučaj kod platnenih pelena.


KOJE SU PREDNOSTI I NEDOSTACI PLATNENIH PELENA?

Pored toga što iziskuju više vremena oko održavanje, sve više mama se odlučuje za platnene pelene misleći na zdravlje svoje bebe i na našu planetu jer su upravo ove pelene ekološki prihvatljivije i koristiti ih mogu najmanje dvije generacije. Ukoliko kupite platnene pelene za prvo dijete, moći ćete ih koristiti i za drugo dijete. Velika ušteda, zar ne?
Pamučne pelene su modernog dizajna, šarene, oblikovane, sa podešavajućim dugmićima i čičkom tako da je presvlačenje beba jednostavno i brzo kao i kod jednokratnih pelena.

PREDNOSTI PLATNENIH PELENA:
1. dugoročno su povoljnije od jednokratnih pelena,
2. pamučne su i ne sadrže štetne supstance,
3. manje zagađuju okoliš (manje otpada)
4. mogu koristiti više generacija djece,
5. ugodnije su za nošenje,
6. rjeđe dolazi do pelenskog osipa…

NEDOSTACI PLATNENIH PELENA:
1. iziskuju više vremena za brigu oko njih,
2. imaju slabiju moć upijanja,
3. potrebno ih je češće mijenjati,
4. veći su izdatak na početku, ali se višestruko isplate…


KOLIKO PLATNENIH PELENA JE POTREBNO KUPITI ZA JEDNO DIJETE?

Potrebno vam je od 15 do 20 platnenih pelena za dijete od rođenja do 2 godine života ukoliko se peru svaka 2 do 3 dana, a procjenjuje se da bi jednokratnih bilo potrebno preko 5 000.

Postoje dvije vrste platnenih pelena: univerzalne koje su u jednoj veličini i tzv. švedske pelene koje se mogu podešavati.
Pelene univerzalne veličine (one-size) mogu da se koriste praktično od rođenja, a švedskim platnenim pelenama podešavajući dugmići i čičak omogućavaju da im proširujete dubinu i širinu prema uzrastu djeteta. Uz platnene pelene, potrebno je kupiti i nekoliko covera (zaštitnih gaćica koje se stavljaju preko pelene).

Platnene pelene su nesumnjivo veći izdatak na samom početku, ali se višestruko isplate. Platnene pelene može koristiti i više djece, tako da se ušteda penje na još veću razinu od ove početne.


ODRŽAVANJE PLATNENIH PELENA

Kada promijenimo pelenu, bitno je da je adekvatno uskladištimo do pranja.
Ukoliko je dijete samo mokrilo, pelenu možemo odmah odložiti u neku kantu gdje će biti do pranja. Ukoliko je dijete obavilo veliku nuždu, potrebno je stolicu pokupiti i baciti u wc školjku, a potom isprati pelenu pod mlazom vode.

Za odlaganje platnenih pelena potrebna je kod kuće plastična kanta s poklopcem i jedna wet bag (vrećica od nepropusnog materijala) kada ste vani sa djetetom. U wet bag može stati nekoliko pelena i ona omogućuje čuvanje mokrih pelena na način da sprječava curenje tekućine i širenje neugodnog mirisa. 


Obzirom da se platnene pelene peru, dolazi do otpuštanja deterdženta za odjeću te zato trebamo obratiti pažnju na deterdžent kojeg koristimo i uključiti jedno dodatno ispiranje. Obično se preporučuje pranje platnenih pelena i covera na 60° i pretpranje te, kao što je napisano, jedno dodatno ispiranje i ne više od 800 okretaja. Upotreba omekšivača se ne preporučuje zbog samog materijala, ali i potencijalnih iritanata za bebinu kožu.
Kako bi se izbjegla oštećenja materijala, svi dugmići (kopče) na pelenama i coverima moraju se raskopčati prije stavljanja u pranje, a covere je dodatno moguće zaštititi na način da ih se pere unutar mrežastih vrećica koje služe za pranje osjetljivog rublja.

Platnene se pelene mogu sušiti na zraku ili u sušilici rublja na srednjoj temperaturi, a coveri se ne smiju sušiti u perilici niti izlagati direktno na jako sunce. Oni se osuše u vrlo kratkom vremenskom roku zbog prirode materijala od kojeg su napravljeni.


ŠTO KAŽU MAME O PLATNENIM PELENAMA?

Uopće nije komplicirano kao što se na prvi pogled doima. Vrlo se lako održavaju, a dezeni su im šareni i predivni. Koristim ih već kod svog drugog djeteta i zaista su kvalitetne i isplative.

mama Marijana

Prvi mjesec sam koristila jednokratne pelene, a onda sam kupila 8 pa još 6 platnenih. Dok je bilo ljeto, koristila sam puno tetra pelene, a one se lako suše pa mi je to bila dobitna kombinacija.

mama Jelena

Trenutno sam u četvrtoj rundi platnenih pelena sa četvrtim djetetom. Nije to toliko naporno održavati koliko se misli.

mama Sani

Na početku je potrebno potrošiti više novca na platnene pelene, ali su zaista isplativije od jednokratnih i najbolje je što im se veličina može podešavati. Kada sam vani, uvijek u ruksaku imam nepropisnu vrećicu u kojoj držim pelenu, a onda je kući držim u posebnoj plastičnoj kanti i perem ih svaki treći dan kad skupim više pelena.

mama Maja

Možemo zaključiti da su platnene pelene itekako prirodnija i zdravija opcija za mališane te dugoročno gledajući isplativija investicija. U svakom slučaju ekološki prihvatljivija opcija su platnene pelene jer ih za jedno dijete od rođenja do 3. godine života treba oko 25, a jednokratnih preko 500.

O štetnim supstancama u jednokratnim pelenama pročitajte u članku OVDJE.

Danas nam sve informacije stoje nadohvat ruke i svaki pojedinac može slobodno odlučiti koje pelene će koristiti za svoje dijete. Također ne trebamo ni promatrati sve crno ili sve bijelo, kao što ste vidjeli obje vrste pelena imaju svoje prednosti i svoje nedostatke.

Zašto jedna od opcija ne bi bila da platnene pelene koriste kući, a jednokratne kada ste u pokretu sa djetetom ili npr.na godišnjem odmoru. U tom slučaju možete izabrati jednokratne pelene boljeg sastava i paziti da su od pamuka, a ne od plastike i da ne sadrže mineralna ulja kao petrolej i parafin. Koje jednokratne pelene dobrog sastava odabrati možete pročitati ovdje.

I pored pelena, vrlo važna tema su i vlažne maramice. Obratite pažnju i na njihov sastav. Najidealnije rješenje su topla voda i pamučne blaznice koje sada imate kupiti u svakoj drogerije, ali o toj temi drugi put. Listu štetnih sastojaka možete pronaći OVDJE te je spremiti i imati uvijek pri ruci kada provjeravate sadržaj nekog proizvoda.

Nadam se da vam je članak koristio i da će vam olakšati odluku pri odabiru pelena za vaše najmanje. Podijelite članak i sa drugima jer zajedno malim koracima idemo ka velikim postignućima.

Hvala od srca na čitanju, podijelite svoje mišljenje o ovoj temi i čitamo se u sljedećem članku.

Vaša Anita B. 💚

Unesi komentar