Početkom 2019 francuska Agencija za hranu, životnu okolinu, zdravlje i sigurnost na radu (ANSES) objavila je šokantne rezultate istraživanja u kojem su otkrili da jednokratne dječje pelene sadrže određene količine kemikalija koje su štetne za ljudsko zdravlje.
Istraživanjem su testirali 23 pelene različitih proizvođača koje su u Francuskoj bile u prodaji u razdoblju od 2016. do 2018. godine te utvrdili da su zdravstveni pragovi premašeni za nekoliko kemijskih substance. S obzirom na rizike koje ove supstance mogu predstavljati za zdravlje beba, ANSES je preporučio njihovo uklanjanje ili smanjenje njihove prisutnosti u jednokratnim pelenama što je više moguće.
Provedene analize su otkrile prisutnost raznih opasnih kemikalija u jednokratnim pelenama, koje mogu migrirati u mokraću i dulje vrijeme doći u kontakt s bebinom kožom. Neke od tih tvari dodaju se namjerno, poput parfemskih tvari koje mogu dovesti do alergija na koži. Ostale identificirane tvari mogu potjecati iz kontaminiranih sirovina ili proizvodnih procesa (PCB-DL, furani i dioksini, PAH).
ANSES je naglasio potrebu za restriktivnijim regulatornim mjerama na nacionalnoj i europskoj razini u okviru uredbe REACh, kako bi proizvodnja dječjih pelena bila sigurnija.
Podatak koji je još dodatno zabrinuo roditelje je činjenica da su potencijalno štetne supstance pronađene čak i u onim jednokratnim pelenama koje su nosile oznaku “ekološke”.
UVIJEK POGLEDAJTE PRVO SASTAV, NE VJERUJTE MARKETINŠKIM TRIKOVIMA KAO ŠTO SU “EKOLOŠKE” (ONE MORAJU IMATI NAZNAČEN CERTIFIKAT), MEKANE KAO PAMUK (A NE SADRŽE PAMUK) I SLIČNO.
KAKO SAZNATI SASTAV PROIZVODA I DA LI JE ON ŠTETAN?
Vrlo je teško doći do sastava pelena jer proizvođači nažalost nisu dužni da ih istaknu na pakiranjima.
Kako onda znati što je u sastavu ako isti na pakiranju nije naveden?
Postoje dva načina:
1. Jedno od rješenja je pogledati zvaničnu web stranicu određenog proizvođača i tamo pronaći listu svih sastojaka.
2. Drugo rješenje je kontaktirati proizvođača ili mu poslati pismeni upit o sastojcima željenog proizvoda.
DODATNI SAVJET:
Sastav svakog proizvoda bi trebao biti naznačen na njegovoj ambalaži, ukoliko to nije slučaj onda možete kontaktirati proizvođača i zatražiti listu sastojaka. Pojedine drogerije na svojim internetskim stranicama imaju pored cijene i opisa također i listu sastojaka – jedna od takvih drogerija je dm.
Postoje razne mobilne aplikacije koje vam nakon skeniranog bar koda jednog od proizvoda izbaci listu sastojaka koji su štetni za naše zdravlje – jedna od tih aplikacija je Code Check. Na tržištu postoji mnogo aplikacija koje očitavaju sastojke kozmetike i prehrambenih namirnica, ali nisu sve pouzdane. Najsigurnije je naučiti nazive loših supstanci i njihove skraćenice kako bismo ih prepoznali na pakiranju ili si spremite ovaj članak kako biste uvijek imali listu sastojaka koje trebate izbjegavati u vašoj svakodnevnoj upotrebi.
VAŽNO: „MEKANE KAO PAMUK“ NE ZNAČI DA SU PELENE OD PAMUKA!
PRIPAZITI:
1. Pelene ne trebaju biti izbjeljivane klorom.
2. Pelene ne trebaju sadržavati naftne derivate koji čepe pore i remete normalnu funkciju kože.
3. Pelene ne trebaju sadržavati sintetičku plastiku.
KOJE PELENE IZABRATI I KUPITI?
1. JEDNOKRATNE PELENE DOBROG SASTAVA:
Babylove Nature
Moltex
Eco ba Naty
2. JEDNOKRATNE PELENE BOLJEG SASTAVA:
Pure Born
Eco Born
3. VIŠEKRATNE PAMUČNE PELENE
Sve više mama se odlučuje za pamučne pelene, a njihovo korištenje i održavanje nikad nije bilo lakše. Sve o višekratnim pamučnim pelenama pročitajte ovdje.
KOJE SASTOJKE TREBAMO IZBJEGAVATI U KOZMETICI OPĆENITO?
NAVEDENA JE LISTA SASTOJAKA KOJE BISTE TREBALI IZBJEGAVATI U KOZMETICI, A POSEBNO U PROIZVODIMA KOJI SU NAMIJENJENI BEBAMA I DJECI, NEKI OD NAVEDENIH SASTOJAKA SE NALAZE I U DJEČJIM PELENAMA.
1. Parabeni
Parabeni su zapravo sintetski konzervansi koji se koriste da bi produljili rok trajanja kozmetičkih proizvoda i spriječili rast mikroorganizama. Ako kozmetika kaže da je organska ili prirodna – to samo znači da je udio parabena u njemu niži nego inače. Ali ne zaboravite da to utječe na rok trajanja. Osim što mogu dovesti do iritacije kože, parabeni mogu poremetiti hormonsku ravnotežu u tijelu.
Oznake na pakovanju: Sve oznake koje završavaju na -paraben: benzylparaben, butilparaben, propilparaben, metilparaben, etilparaben, izobutilparaben.
2. Formaldehid
Formaldehid je bezbojan, otrovan plin specifičnog, vrlo oštrog mirisa, topljiv u vodi. Koristi se u industriji i proizvodima za građevinu, ali i u kozmetici.
Formaldehid primarno štiti od bakterija i ima ulogu antiseptika, ali dovodi do niza promjena na koži i raznih oblika iritacija.
Oznake na pakovanju: Formaldehid, formalin, urea, diazolidinil urea, imidazolidini urea, polioksimetilen urea, glioksal, DMDM hidantoin, Quaternium-15, Bronopol 2-bromo-2-nitropropan-l, 5-Bromo-5-nitro-1,3-dioksan, 3-diol i Hydroxymethylglycinate.
3. Parfemi
Iako se smatra da mirisi u kozmetičkim preparatima dovode do mnogih alergijskih reakcija, oni su dio sastava skoro svih kozmetičkih proizvoda. Za dječju kožu koje je posebno osjetljivija preporučuju se proizvodi sa naznakom “fragrance free”.
4. Sulfati
Sulfate ćete često pronaći u pastama za zube, šamponima, sapunima i gelovima za tuširanje, ali i na listi sastojaka proizvoda za djecu. Njihova najčešća uloga je da stvaraju pjenu te stoga mogu uzrokovati iritaciju kože i sluznice oka.
Oznake na pakovanju: natrijev lauret sulfat, natrijev lauril sulfat (SLS), natrijev lauril eter sulfat (SLES), bezvodni natrijev lauril sulfat i irium.
5. Propilen i butilen glikol
Riječ je sintetičkoj tvari bez boje, ukusa i mirisa, koja se u proizvod stavlja najčešće iz razloga da bi ostali sastojci bolje prodrli u kožu, te da bi poboljšali teksturu krema.
6. DEA / TEA / MEA:
Koriste se kao emulgatori i sredstva za pjenušanje u šamponima, sapunima i ostalim pjenušavim proizvodima. Mogu da reagiraju u formiranju određenih kancerogenih supstanci, te izazivaju iritacije kože i oka.
Oznake na pakovanju: DEA ili dietanolimin, TEA ili trietanolamin, MEA ili monoetanolamin cocamide DEA ili kokamid dietanolimin, lauramid DEA ili lauramid dietanolimin, DEA lauril sulfat ili dietanolimin sulfat, linoleid DEA ili linoleid Dietanolimin, ili oleamid DEA ili linoleid dietanolimin, ili oleamid DEA ili linoleid dietanolimin, ili oleamid DEA ili oleamid dietanolimin, ili oleamid DEA ili oleamid dietanolimin.
7. Mineralna ulja
Mineralna ulja su ekstrakt dobiven industrijskom preradom iz nafte, a najčešći su petrolej, parafin i vazelin. Ostaju na površini kože te dovode do zatvaranja pora i do otežanog lučenja znoja, pa se tako prljavštine i štetne tvari teže izbacuju iz organizma. Također, mogu uzrokovati i blage alergijske reakcije na osjetljivim tipovima kože.
Koriste se najčešće u uljima za bebe ,hidratantnim kremama, gelovima za kosu, ali i u dječjim pelenama i higijenskim ulošcima za žene.
Oznake na pakovanju: Xylene, Toluene, Mineral oil, Liquid paraffin, Paraffinum liquidum, Paraffin, Isoparaffin, Synthetic wax, Microcrystalline wax, Hydrogenated microcrystalline wax, Cera microcrystalline, Petrolatum, Ceresin, Ozokerite, Petroleum jelly, Vaseline…
8. Silikoni
Silikoni, bez obzira da li se nalaze u proizvodima za kosu ili kožu, zadržavaju se na njenoj površini i samim tim ne prodiru u dublje slojeve, na koži može da se stvara zaštitni sloj koji sprečava gubitak vode, ali i da u isto vrijeme zadržava sebum, mrtve stanice i bakterije.
Oznake na pakovanju: Većinom nazivi imaju oznaku –cone na kraju: Dimethicone, Stearyl dimethicone, Cetearyl methicone, Dimethiconol, Cetyl dimethicone.
9. Alkohol
Postoji više vrsta alkohola, najjednostavnija podjela je na masne (dobre) i jednostavne (loše) alkohole.
Masni alkoholi su prelazna kemijska skupina koja održava emulziju stabilnom (emulzija se sastoji od ulja i vode koji se međusobno odbijaju te masni alkoholi ih održavaju skupa). Oni služe i kao zgušnjivači za kreme, losione i regeneratore. Ukoliko imate osjetljivu kožu, potrebno je da obratite pažnju da se ovi alkoholi nalaze na dnu liste sastojaka jer najmanja je koncentracija onih sastojaka koji se nalaze na kraju liste.
Oznake na pakovanju: Glycol, C12-16, Cetyl Alcohol, Stearyl Alcohol, Lauryl alcohol, Cetearyl Alcohol, Myristyl Alcohol, Butylene glycol…
Jednostavni alkoholi tj. “loši” alkoholi imaju veoma isušujuće djelovanje te su potencijalni iritansi za kožu, kosu ili usta. Iako ne spadaju u rizičnu skupinu sastojaka, oni mogu dovesti do poremećenog balansa kože, ubrzati starenje, akne i prekomjernu proizvodnju ulja, narušiti zaštitni sloj kože, isušiti kosu, usne i desne.
Mogu se naći u aloe vera gelovima poslije sunčanja, tonicima, vodicama za ispiranje usta, parfemima, kolonjskim vodicama, kremama na bazi vode i sprejevima za kosu. Također se koriste kao konzervans zbog toga što ubijaju bakterije, pomažu i da se drugi sastojci bolje izmiješaju u proizvodu ili da se sastojci brže upiju u kožu.
Oznake na pakovanju: Alcohol, Alcohol Denat, Ethanol, Ethanol Alcohol, Denature Alcohol, Methanol, Benzyl Alcohol, Isopropyl Alcohol, SD Alcohol…
10. Talk
Talk je mineral koji se nalazi u puderima za bebe, sjenkama za oči, rumenilima i dezodoransima jer odlično upija vlagu. Vrlo zabrinjavajuća činjenica je da se koji se dobiva iz rudnika za komercijalne svrhe može biti kontaminiran azbestom koji je uzročnik raka pluća. Talk se dodaje kozmetici jer stvara mekanu, svilenkastu teksturu i razblažuje pigmentirane proizvode.
JOŠ NEKI SASTOJCI KOJE BI BILO POŽELJNO IZBJEGAVATI:
Toluen: Koristi se u proizvodima za njegu kose i noktiju a često je skriven pod oznakom “Parfum”. Oštećuje endokrini i imuni sistem.
Triklosan: Nalazi se u antibakterijskim proizvodima, pastama za zube, sredstvima za dezinfekciju ruku i dezodoransima.
Ftalati: Plastifikatori zabranjeni u EU u dječjim igračkama, ali su prisutni u mnogim parfemima, dezodoransima i losionima.
Polietilenglikol (PEG): Koristi se kao pojačivač apsorpcije proizvoda, najviše u kremama i dezodoransima. Često je kontaminiran 1,4-dioksanom i etilen-oksidom.
Etoksilirani tenzidi i 1,4 -dioxane: Svrstani su u moguće uzročnike raka. Izbjegavajte sastojke koje sadrže slova “eth”.
Ovo su samo neki od sastojaka koje ne želimo naći u našoj svakodnevnoj upotrebi. Naučiti sve nazive i skraćenice nije jednostavno, ali se sa vremenom vrlo brzo uoče “uljezi” na poleđini nekog proizvoda.
Kao potrošači, moramo znati što kupujemo i svaki proizvod mora imati naznačenu listu sastojaka.
NI POD KOJU CIJENU NE KUPUJTE PROIZVODE KOJI NEMAJU JASNO NAZNAČEN SASTAV!
Ukoliko vas više zanima tema o sastojcima u kozmetici te kako znati čitati sastav kozmetičkim proizvodima pročitajte u članku ovdje.
Članak o platnenim pelenama se nalazi na linku: PLATNENE PELENE.
Nadam se da će vam navedene informacije koristiti.
Do sljedećeg čitanja.
Anita B. 💚