Vaše dijete uskoro kreće u vrtić, a vi kao roditelj niste sigurni kako će ono reagirati na novu okolinu. Bez panike! Vrtić je velik i važan dio u životu vašeg mališana pa tako i za vas, kao roditelje, ima poseban značaj. Dijete se pored uže i šire obitelji uči socijalizaciji stupanjem u odnose sa drugom djecom i s odgajateljima u vrtiću, sklapaju se prva prijateljstva i prepoznaju se kako svoje, tako i emocije drugih. 

Slijedi nekoliko savjeta od mene kao odgajateljice u vrtiću; kojim informacijama kao roditelj trebate raspolagati, koju dokumentaciju pripremiti pa i što bi dijete trebalo obući i ponijeti sa sobom u vrtić odnosno predškolsku ustanovu.


Najčešće traženi dokumenti prilikom upisa djeteta u vrtić :

1. ispunjen i potpisan (od strane roditelja) zahtjev za upis djeteta u vrtić;
2. kopija rodnog lista djeteta;
3. kopija potvrde o prebivalištu djeteta 
4. kopije osobnih iskaznica roditelja;
5. kopija zdravstvene iskaznice;
6. kopija iskaznice imunizacije;
7. potvrda o zaposlenju i visini prihoda.

Svakako se informirajte što predškolska ustanova, u koju želite upisati dijete, traži od dokumentacije tako što na njenoj internetskoj stranici pronađete sve potrebne informacije o prijavi ili da nazovete vrtić i ljubazno izrazite želju da dijete želite upisati u predškolsku ustanovu i raspitate se o potrebnoj dokumentaciji.
♦️Kada je vaše dijete upisano u vrtić kreće proces prilagodbe o kojem možete više pročitati ovdje.


Kakva odjeća i obuća je najpraktičnija za dijete vrtićke dobi?

Preporučljivo je obući laganiju odjeću, višeslojnu u zimskom periodu kako bi se djetetu moglo skinuti nešto od odjeće kada se zagrije prilikom igre. Također bi bilo dobro da djeca dođu u onoj odjeći koja se smije isprljati jer se vrlo rado igraju u pijesku, skaču u lokve pune vode i pužu po travi. 

Odgajatelji nastoje što više vremena provoditi sa djecom na otvorenom i u prirodi i to po svim vremenskim uvjetima. Većina vrtića traže da djeca u garderobi svaki dan imaju kišnu jaknu i hlače kao i gumene čizme. Kratke šetnje po kiši, skakanje u lokvu i promatranje kišnih glisti su omiljene dječje aktivnosti.

Pored čizama, ako dijete ima još neku obuću u vrtiću, za niži uzrast (do 3 godine) se preporučuje kupnja obuće bez vezica, kako bi ih dijete što lakše samostalno obuklo. Ne možete ni zamisliti tu sreću i zadovoljstvo jednog dvogodišnjaka koji sam obuče cipele prije zajedničkog polaska u vrt i svima pokazuje kako je to sam uspio i prva rečenica, kada roditelji dođu po njega je: „Sam obukao pipele. Blavooo.“

❗️Obavezno je da dijete ima rezervnu odjeću, par majica, čarapice, hlače i gaćice (ukoliko traje proces odvikavanja od pelena, velike su šanse da će se dijete nekoliko puta upiškiti u gaćice i vrlo je poželjno par rezervnih ostaviti u vrtiću).

Vrlo važno je i da roditelji / staratelji na obući, jaknama, kapama i rukavicama (na njihovim etiketama) napišu ime djeteta i tako olakšaju odgojiteljima oblačenje djece prilikom odlaska u šetnju ili u vrt.
Zamislite garderobu u vrtiću u kojoj stoji oko dvadesetak dječjih jakni, dvadesetak kapa, isto toliko pari cipela i rukavica, a vrlo se često desi da se zamijene jakne ako više djece dijele isto mjesto u garderobi. Manja djeca ne mogu reći koje stvari pripadaju njima ili im je odgovor uvijek potvrdan pa će za bilo čiju jaknu potvrditi da je njihova. Kako se nitko ne bio bunio ako dijete nosi nečiju tuđu jaknu, napisati ime djeteta, na stvarima koje stoje u garderobi, je uvijek dobra ideja.


Smije li dijete ponijeti svoju igračku u vrtić?

Odgovor je DA, ukoliko vaše dijete ima igračku npr. šal,  dekicu ili plišanog medvjedića uz kojeg je posebno vezan, smije ga imati sa sobom u vrtiću, pogotovo prilikom prvih dana tijekom prilagodbe kada se dijete susreće sa puno toga novoga i ta igračka mu je toliko važna jer je njegova, jer mu je već poznata u novoj okolini, ona je tu uz njega i on se osjeća sigurnije. Nakon nekoliko dana kada se osjeća opuštenije, djetetu se objasni da svoju igračku treba pospremiti u svoju ladicu i kasnije je ponovno uzeti kada krene kući ili se dozvoli djetetu da je ima prilikom spavanja.

Neki vrtići imaju „Dan igračaka“, to je jedan dan u tjednu kada svako dijete smije ponijeti jednu igračku ili knjigu sa sobom u vrtić i taj dan je imati cijeli dan sa sobom ukoliko to želi.

Ukoliko dijete ujutro plače i želi ponijeti igračku sa sobom, dozvolite mu. Ako vlastite igračke nisu dopuštene u vašem vrtiću, objasnite da ju treba pospremiti u svoju ladicu u vrtiću ili ostaviti u torbi u garderobi ili čak ostaviti u autu i da će ga igračka čekati na tom mjestu kada krene kući.


Pelene i ostale potrepštine ?

Svaki roditelj kupuje pelene koje on želi za svoje dijete i ostavlja jedno pakiranje u vrtiću, a odgajatelj obavijesti blagovremeno kada je pakiranje već pri kraju. Također roditelji donose nekoliko pakiranja vlažnih maramica i jednu dudu (koja ostaje u vrtiću) ukoliko je djetetu potrebna prilikom spavanja.

Pitajte da li u vrtić smijete donijeti kremu (za dječju guzu) jer većina odgajatelja odbija (ili im nije dozvoljeno) mazati djecu bilo kakvim kremama pa čak i onim za sunčanje kako bi izbjegli opasnost od bilo kakve alergije i reakcije djetetove kože na određene sastojke iz krema jer je upravo koža u tom periodu najosjetljivija.


Što djeca jedu u vrtiću?

Najčešće se obroci u vrtićima pripremaju neposredno prije jela kako bi djeca dobila tople obroke i svježe namirnice servirane na tanjuru. Primjer jelovnika iz vrtića možete pogledati ovdje.

Za doručak se servira:

  • kruh sa maslacem, marmeladom ili sirnim namazom,
  • krekeri,
  • jogurt i cornflakes,
  • pire od jabuka, 
  • voda, kakao ili čaj.

Posebna pažnja se obraća na to da obroci budu raznovrsni i nutritivno bogati pa se tako na jelovniku  za ručak nalaze jela poput raznih juha, piletine, riže, tjestenine sa povrćem, dosta kuhanog povrća, a za užinu djeca uživaju u svježem voću.

❗️Ukoliko dijete ima alergijske reakcije na bilo koju hranu, vrlo je važno informirati odgajatelje o tome.

Ako vaše dijete još ne jede samostalno ili ne želi jesti određenu hranu koja mu se servira u vrtiću, ne treba ga ni u kojem slučaju na to prisiljavati.
Ovdje pročitajte članak na temu razvoja zdravih prehrambenih navika kod djece, a u sljedećem članku ovdje kako ih potaknuti da jedu raznovrsno te da probaju određenu hranu koju ne žele i ne vole iz određenih razloga.


Nadam  se da sam vam bar malo pomogla i olakšala te tako riješila neke dileme i spremila vas kao roditelja na jedno novo putovanje otkrivanja sebe i svog djeteta. Divno je to putovanje zaista, ispunjeno raznim emocijama, ali sve dok je smijeha više nego suza, sve je uredu. Dajte sebi vremena, dajte djetetu vremena i uživajte zajedno.

♦️Još više informacija o prvim danima u vrtiću i procesu prilagodbe možete također naći i ovdje.

Dječji život je poput komada papira na koji svatko ostavlja bilješku.

Kineska poslovica

Do sljedećeg čitanja …

A.B.

Unesi komentar