Svaka predškolska ustanova ima svoje načine kako da proces prilagodbe prođe što mirnije i da se što bolje osjećate i vi kao roditelj – da dijete ostavljate u sigurnim rukama, a i dijete kako bi kod odgajatelja prije svega osjetilo sigurnost i razumijevanje.  Prije nego dijete krene u vrtić, pripremite i sebe i dijete na prilagodbu. Oružajte se strpljenjem i dajte si vremena.

Dva vrlo korisna savjeta koja vam iz prve ruke mogu dati su:

Prvi savjet je da prije nego završi vaše porodiljsko i prije nego što se vratite na posao da krenete sa procesom prilagodbe. Odgajatelji očekuju da ste i vi aktivni dio tog procesa te i kada ostavite dijete u vrtiću samo na sat vremena, da u tih sat vremena budete dostupni i u mogućnosti da dođete prije po njega ako to bude potrebno npr. ukoliko dijete konstantno plače ili ako se u igri povrijedi.

Drugi savjet je da sva pitanja u vezi prilagodbe pitate odgajatelje prilikom upisa djeteta u jaslice / vrtić.  Kod nekih vrtića taj proces traje nekoliko dana, kod nekih i nekoliko tjedana, a zna se i dogoditi da odgajatelji i ne prakticiraju taj vid prilagodbe. Ipak vam savjetujem da pogotovo u jaslicama, ako se vaše dijete prvi put susreće sa predškolskom ustanovom, prvi tjedan inzistirate da ostajete po sat vremena zajedno sa djetetom u jaslicama.

Što je proces prilagodbe u predškolskim ustanovama, koliko traje te kako uopće pripremiti dijete na činjenicu da ide u vrtić, možete pročitati u sljedećem članku kada kliknete ovdje.



KAKO IZGLEDA PROCES PRILAGODBE U JASLICAMA?

U jaslicama se nalaze djeca od napunjene jedne godine do treće godine života. 

  • PRVI TJEDAN roditelj i dijete dolaze i ostaju u vrtiću zajedno svaki dan oko pola do sat vremena .U zajedničkoj prostoriji gdje se nalaze odgajatelji i jedna grupe djece, vi kao roditelj ostajete sa djetetom i nakon pola sata / sat zajedno sa djetetom odlazite kući. Možete biti u ulozi promatrača ili se priključiti igri sa djetetom, to je na vama da procijenite situaciju. Naredne dane također dolazite po pola sata do sat (ili duže kada odgajatelj vidi da je dijete za to spremno). Praktički se dijete prilagođava na novu okolinu, na nove ljude i djecu, ali ste vi u svakom trenutku sa njim.

Sasvim je uredu ako dijete samo razgleda i ne želi se odvojiti od vas. U prvim danima nije potrebno ni da sudjeluje u aktivnostima sa ostalom djecom, sasvim je u redu da samo promatra
Na kraju prvog tjedna majka / otac se kratko na par minuta odvoji od djeteta tako što kaže da odlazi u toalet ili da mora telefonirati i da će se brzo vratiti.

❗️Nikako se nemojte iskrasti i pobjeći, dajte djetetu do znanja da odlazite i da ćete se brzo vratiti.

Što ako dijete plače? Sasvim je normalno i za očekivati da će dijete plakati. Usprkos tome, napustite prostoriju u kojoj je dijete i vratite za onoliko minuta za koliko ste se sa odgajateljem dogovorili.

  • DRUGI TJEDAN također dolazite sa djetetom u vrtić i kratko ostajete sa njim u istoj prostoriji (ili u vrtu) te svaki dan proces odvajanja traje duže – pozdravite se sa djetetom, kažete da idete u kupovinu ili da idete na posao i da ćete brzo doći po njega. Dozvoljeno je da dijete zadrži dudu, plišanu igračku ili nešto vaše kao npr. vaš šal ili vesticu.

❗️Ukoliko ste se dogovorili sa odgajateljem da ćete se vratiti za sat vremena, budite dostupni u to vrijeme i budite bez brige ako ste ostavili uplakano dijete. Najčešće se nakon nekoliko minuta djeca smire i zaokupiraju se igrom, a ako se ipak dogodi da se dijete ne može smiriti, odgajatelj nazove roditelja da ipak ranije dođe po njega.

Već drugi tjedan dijete ostaje duže i također počinje ostajati za vrijeme obroka da  jede sa drugom djecom.  Kako izgledaju zajednički obroci u vrtiću možete otkriti u članku ovdje.

  • TREĆI TJEDAN dovedete dijete u vrtić i ne ostajte sa njim. Ako je dijete već prilagođeno i dobro je prihvatilo svoju novu okolinu, ostaje još duže i također ostaje za vrijeme spavanja, a kasnije i cijeli dan.

Sve navedeno može varirati i slobodno dajte djetetu vremena. Nekome će trebati nekoliko dana, a nekome po nekoliko tjedana.

Svrha procesa prilagodbe je da osim što se dijete navikava na novu okolinu da također postane svjestan da će roditelj svaki put doći po njega i kada dijete stekne osjećaj sigurnosti, vrlo rado će dolaziti u vrtić i neće tako rado htjeti ići kući, vjerovali ili ne.


KAKO IZGLEDA PROCES PRILAGODBE U VRTIĆU?

Kada dijete napuni treću godinu ono se već priprema za upis u vrtić tako što roditelj izabere vrtić (ili više njih) u koji želi upisati dijete, ode sa djetetom upoznati osoblje vrtića i jednostavno provede tamo otprilike sat vremena kako bi roditelj procijenio da li je upravo taj vrtić za njegovo dijete.
Nakon upisa trogodišnjaka u vrtić, vjerojatno neće biti potreban proces prilagodbe jer je dijete već provelo dvije godine u jaslicama i već se osamostalilo i oslobodilo u uspostavljanju kontakata sa odgajateljima, drugim roditeljima i sa djecom. Ukoliko vaše dijete ne želi samo ostati prvi dan u vrtiću, savjetujem da ostanete bar pola sata sa njim dok ono ne izgradi osjećaj sigurnosti i povjerenja prema novim odgajateljima i ostaloj djeci. Kako izgleda jedan dan u vrtiću možete pročitati ovdje.

S djecom je potrebna čašica mudrosti, bačva razuma i more strpljenja.

Sv. Franjo Saleški

Sjetite se kako je vama bilo kada ste možda došli u novi grad, u novu školu, promijenili razred ili došli u novu firmu gdje nikoga niste poznavali, niste poznavali ni pravila, a ni organizaciju dok se niste uhodali koji tjedan. Eh, to uhodavanje je potrebno i djeci kada krenu u vrtić. To je proces prilagodbe.
Postavite slobodno sva pitanja koja imate odgajateljima, razmijenite mišljenje sa njima i imajte na umu da nijedno dijete nije isto i da se djeca upravo iz tog razloga nikada ne uspoređuju. NIKADA. Za iskustvo i savjet možete pitati i druge majke, ali nikada ne uspoređujte djecu. Nitko ne reagira na istu situaciju isto. U svakom slučaju svatko treba vrijeme, netko treba više, a netko manje vremena. Odgajatelji i roditelji trebaju osim vremena i strpljenje… oceane strpljenja…

Do sljedećeg čitanja…

A.B.

Unesi komentar