Upisali ste vašeg mališana u jaslice / vrtić i sada kreće proces prilagodbe na isti.
Dijete ne želi ostati bez vas u vrtiću, plače i vrišti, a vama je neugodno…

Da li biste mi vjerovali da vam kažem da je to sasvim normalno i da se uopće ne trebate crveniti u licu kada vas dijete primi za nogu i ne želi da ga ostavite čak ni ako trebate otići u toalet.
Da, kao odgajateljica vam mogu reći da je to ono što mi upravo očekujemo, takve reakcije su skoro pa naša svakodnevica. Evo nekoliko korisnih savjeta za vas kao roditelje / staratelje kako bi proces prilagodbe na novo okruženje, na vrtić, na odgajatelje i drugu djecu prošao bez stresa i neugodnosti.


1. Kako pripremiti dijete za vrtić?

  • Tako što ćete govoriti pozitivno o polasku u vrtić i ne izražavati svoju brigu i strah pred djetetom je jedan od načina pripreme. Ne zaboravite da od vaše spremnosti na odvajanje od djeteta ovisi i kvaliteta prilagodbe.
  • Dajte do znanja djetetu da ćete poslije radnog vremena doći po njega.
  • Zajedno pripremite stvari sa djetetom, pitajte ga što bi voljelo ponijeti u vrtić ili što bi voljelo obući – neka vaše dijete sudjeluje u odlukama. 

2. Smije li dijete ponijeti svoju vlastitu igračku?

Odgovor je DA, ukoliko vaše dijete ima igračku npr. šal,  dekicu ili plišanog medvjedića uz kojeg je posebno vezan, smije ga imati sa sobom u jaslicama, pogotovo prilikom prvih dana tijekom prilagodbe kada se dijete susreće sa puno toga novoga. Također dozvoljeno je i djeci koja tek prvi put dolaze u jaslice imati i dudu tijekom cijelog boravka – o tome je više bilo riječi u ovom članku.


3. Što ako vaše dijete plače i ne želi ostati u vrtiću?

Dijete plače i vrišti te vas drži za nogu i ne želi da ostane u vrtiću je nešto što sa čime se odgajatelji vrlo često susreću. Svako dijete je različito i stoga nijedno neće na istu situaciju reagirati isto tako da će jedno dijete plakati, drugo će vrištati, treće će potrčati u zagrljaj odgajateljicama, četvrto neće ni primijetiti da ste otišli i tako bi se primjeri mogli nabrajati u nedogled.

Ostanite sa djetetom u vrtiću, vidite kako će dijete reagirati i poslušajte savjete odgajatelja.
Idealno bi bilo prvih par dana ostajati po sat vremena sa djetetom u vrtiću, a tek onda postepeno i na nekoliko minuta roditelj treba napustiti prostoriju gdje je dijete pa sljedećih dana na pola sata i tek kada dijete shvati da je vrtić sigurno mjesto za njega i kad postane svjesno da će svaki put roditelj doći po njega, tek onda ono ostaje nekoliko sati, jede i spava u vrtiću, a ne sve prvi tjedan – pogotovo ne prvi dan.
Mora li dijete spavati u vrtiću te da li smije ponijeti svoju vlastitu igračku koju će imati tijekom spavanja, pročitajte ovdje.


4. Koliko dugo traje proces prilagodbe u jaslicama / vrtiću?

Upravo iz razloga što je svako dijete različito i što svako dijete ne reagira isto na istu situaciju postoji proces prilagodbe koji može trajati od jednog pa čak i do četiri tjedna.
❗️ Računajte da nekoliko  tjedana (minimalno 2), prije nego što se vratite na svoje radno mjesto, počnete u vrtiću sa procesom prilagodbe.

Starija djeca, pogotovo ako imaju braću i sestre će trebati samo nekoliko dana za prilagodbu i sasvim će mirno reagirati kada mu kažete: „ Mama / Tata ide sada na posao, a ti možeš ovdje trčati, ljuljati se, pregledavati slikovnice i igrati se sve dok ja ne dođem po tebe. „ 

Ne baš povoljna situacija je da dijete koje nakon napunjene godine prvi put donesete u jaslice, predate ga i dođete nakon 8 sati po njega.  Možda će reagirati sasvim mirno, prihvatiti ostalu djecu i odgajatelje, a također postoji i šansa da će biti zbunjeno i cijeli dan plakati jer nije svjesno situacije i da će roditelji doći po njega. Također ćete se vi osjećati nesigurno i pitati se što se dešava, kako je dijete reagiralo i iz toga razloga bi svaki roditelj trebao pogotovo prvi dan ostati sa djetetom u jaslicama.
Kako izgleda dan u vrtiću, koje aktivnosti su predviđene prijepodne, a koje poslijepodne, pročitajte ovdje.

Najvažnije stvari u dječjim životima su sigurnost, ljubav, prihvaćanje i ohrabrivanje.

B. Miller

Kako izgleda cijeli proces prilagode od prvoga dana  i prvog dolaska vas i djeteta u jaslice / vrtić na sat vremena pa do dana kada dijete ostaje cijeli dan bez roditelja u vrtiću, možete pročitati ovdje.

Nadam se da sam vam uspjela prenijeti korisne informacije i veselim se čuti vaša mišljenja i iskustva. Budite strpljivi i ustrajni jer proces prilagodbe može potrajati i nekoliko tjedana, ali osjećaj je izvanredan kada se dijete napokon opusti i kada ga vidite da skače, slobodno trčkara i igra se sa drugom djecom. Kada dijete stekne taj osjećaj sigurnosti, vrlo rado će dolaziti u vrtić i neće čak htjeti ići kući kada dođete po njega, vjerujte mi.

Do sljedećeg čitanja…

A.B.

Unesi komentar