Produženi boravak u školi je vrlo popularan i omiljen u zemljama kao što su Njemačka i Austrija, a sve više se za cjelodnevnom školom javlja potreba i na našem području. 

U svakodnevici se susrećemo sa situacijama da su oba roditelja zaposlena, a djeca nakon dolaska iz škole provode po nekoliko sati sami pred malim ekranima, najčešće uz grickalice i sokove, a zadaću ostavljaju za večer očekujući pomoć roditelja u izradi iste.

Da li preporučujem popodnevni boravak u školi?

Ako škola koju pohađa vaše dijete nudi produženi boravak, toplo preporučujem isti.  Iako sam samo nekoliko mjeseci radila u produženom boravku, za isti imam samo riječi hvale. Zaista je to bilo divno razdoblje koje će mi ostati u lijepom sjećanju – puno igre i učenja, zabave i smijeha, igranja društvenih igara i nogometa (iako sam antitalenat za nogomet), plesanja i crtanja te zajedničkih obroka tijekom kojih jedna djeca požure da jedu i idu se igrati, a druga odugovlače sa jelom jer znaju da se prvo treba odraditi zadaća.


Da li upisati dijete u produženi boravak ako ste se nedavno preselili u drugu državu?

Ukoliko ste se preselili u neku drugu državu npr. Njemačku i ako vi i dijete ne govorite još njemački jezik onda je produženi boravak (Nachmitagsbetreuung; Hort) idealno mjesto za vaše dijete gdje će ono usvojiti, razviti i poboljšati komunikacijske sposobnosti na stranom jeziku, steći prva prijateljstva  i imati pomoć pri izradi domaćih zadataka. 

♦️Zamislite situaciju da radite 8 sati danas, dođete sa posla i trebate skuhati svježi obrok jer je to vjerojatno jedini topli i svježi obrok koji će vaše dijete pojesti taj dan, a nakon obroka vas čeka gomila zadaće koje dijete nije uradilo i to još na jeziku koji vama nije maternji. 

♦️A sada zamislite situaciju da nakon posla odlazite po dijete koje se nalazi u produženom boravku, zajedno dolazite kući i pripremate laganiji obrok jer je vaše dijete već imalo topli ručak nakon nastave. Nakon toga planirate zajedničke aktivnosti ili jednostavno imate vrijeme za odmor jer je zadaća već urađena.

❓Koja od ove dvije  situacije vam se više sviđa? Koja situacija je manje stresnija i za vas i za dijete?
❗️Mislim da nam je to svima jasno.


Gdje se odvija produženi boravak?

Najčešće u školi ili u zgradi koja se nalazi u neposrednoj blizini škole se odvija produženi boravak za svu onu djecu kojima je takav vid odgoja i obrazovanja potreban. 

Da li je previše za dijete  da ostaje u školi 8 sati dnevno?

Produženi boravak je takav vid odgoja i obrazovanja gdje djeca pored učenja imaju i svoje slobodno vrijeme. Cjelodnevna škola trebala bi da bude takva škola koja pored pomoći prilikom izrade domaće zadaće pruža djeci i mjesto za igru, čavrljanje, čitanje, ali i odmor. 


Što rade djeca nakon nastave u produženom boravku?

Nakon prestanka formalne nastave nastupa produženi boravak. 

  • Djeci se prvo servira topao i  svježe pripremljen obrok gdje svi zajedno jedu te nakon ručka djeca mogu odlučiti hoće li odmah prvo uraditi sve domaće zadatke ili će to odraditi malo kasnije nakon igre.
  • Učitelji ili odgajatelji koji su zaposleni u produženom boravku raspoređuju djecu u grupe tako da u grupi bude optimalan broj djece sa kojom zajedno rješavaju domaće zadatke tj. svaki učenik samostalno radi svoju zadaću, a odgajatelj mu je u svakom trenutku na raspolaganju ukoliko dijete zatreba pomoć ili dodatno objašnjenje zadataka.
  • Nakon završene domaće zadaće djeci su ponuđene razne aktivnosti kao što su sport, društvene igre, kreativne radionice crtanja, pletenja ili kuhanja. Svako dijete odabire aktivnost koja se njemu najviše sviđa pa vas ne treba čuditi da dječaci što prije odrade svoju domaću zadaću i istrče vani kako bi igrali nogomet.  
  • Djeca  također imaju užinu gdje se  na jelovniku najčešće nalazi svježe voće, povrće, jogurt, ali i djeci omiljene mini pizze. 

Poseban se akcenat stavlja na to da djeca što više vremena provedu vani – na svježem zraku te tako djeca provode jako puno vremena u školskom vrtu ili na dječjem igralištu kada vremensku uvjeti to dozvoljavaju. Zajedno sa odgajateljima organiziraju se izleti u obližnja mjesta, svi zajedno uživaju u zimskim radostima, a ljeti su planirane aktivnosti kao što su plivanje na obližnjim bazenima i duge šetnje šumom.

❓Zvuči dobro, zar ne?

Koje su prednosti i nedostatci produženog boravka?

❓Ukoliko ste još u nedoumici, sve prednosti i nedostatke produženog boravka pročitajte u članku ovdje.


Poticajne riječi od mame i tate su kao prekidači za svjetlo. Dati djetetu poticaj u pravom trenutku života je kao upaliti svjetlo u sobi prepunoj mogućnosti.

Gary Smalley

Do sljedećeg čitanja…

A.B.

Unesi komentar